E-Ticaret Seo

E-Ticaret Seo, Sektörel Seo, Seo Web Tasarım

Rekabetin her geçen gün arttığı e- ticaret sektöründe yüz binlerce dolarlık bütçelerin savaştığı Adwords hesapları ve yaratıcılığın sınırlarını zorlayan sosyal etkileşimler bir yana bu rekabet en önemli trafik kaynaklarından biri olan organik trafiği de etkiliyor. Günümüzde hala 2009 yılından kalma taktikleri uygulamaya çalışan rekabetçiler sayesinde arama motoru sonuçlarında ön planda olmak tahmin edildiği kadar zor değil. Bu rekabette e-ticaret seo çalışması ile başarılı olmak oldukça kolay.

e- ticarette başarılı olmak için sektörel seo çalışmalarına ağırlık vermek gerekmektedir. Bunun da yolu seo web tasarım çalışmalarından geçmektedir. E-ticarette başarılı olmak istiyor ve ürünlerimi arama motoru optimizasyon çalışmaları yaparak daha fazla kişiye tanımak istiyorsanız, sizler için birkaç başlık halinde başarılı olmanın ip uçlarını hazırladık.

-Web sitenizde e-ticaret Tasarımları Uyumlu Olmalıdır

Rekabetin oldukça fazla olduğu bir sektör olan e- ticaret sektöründe ilk olarak kullanılacak tasarımın arama motorlarının nezlinde en yüksek puanı alabilmesi için iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir. Bunun için de sitenizde bir e-ticaret seo çalışması yapılmalıdır. Bu çalışmalarda sitenizin görselleri, metinleri ve diğer kategoriler özenli bir şekilde hazırlanmalıdır.

-Her Sayfanın Seo Analizi Yapılmalıdır

Anasayfa başta olmak üzere tüm alt sayfalar seo analizi yapılarak eklenmelidir. Web siteniz için seo analizinin önemi çok büyüktür. Çünkü arama motorlarının istekleri doğrultusunda eksiksiz bir şekilde site dizayn edilir. Sektörel seo çalışmaları ile siteniz site açıklaması, başlığı, kelimeleri, görselleri ile tam anlamıyla e-ticaret sektörüne uygun hale getirilir.

– Sosyal Medya Optimizasyonu Yapılmalıdır           

Mutlaka seo web tasarım yapılarak sitenin sosyal medya optimizasyonu yapılmalıdır. Seo’yu çok etkileyen çalışmaların başında bu konu gelmektedir. Sosyal paylaşım sitesi ve yapılan paylaşımların sayısı ne kadar fazla olur ise sitenize o kadar yararlı olacaktır.

SEO konusu hakkında herkesin dilinde farklı görüşler bulunmaktadır. e- ticaret sistemlerinde bu farklı görüşler nedeni ile arama motoru optimizsyonu yapılırken sıkça hatalar yapılmaktadır. Seo suistimale açık bir iş olduğu için bu konuda her kafadan bir ses çıkmaktadır desek yersiz olmaz. Ancak her kafadan çıkan bu sesler ne yazık ki her zaman başarıyı getirmiyor. Arama motorlarının yüzlerce sayıda algoritması bulunmaktadır. E-ticaret seo çalışmalarını da bu algoritmalara uygun olarak yapmak gerekmektedir. e-ticaret seo çalışmalarında en sık yapılan hatalar şöyledir;

-Tekrarlanan İçerik

Güncellenen siteler Google için çok önemlidir. Bu nedenle içeriğinizi sürekli olarak güncel tutmanız gerekir.

-Satın Alınan Linkler

Link satışları bütün sitelerde yıllardır yapılmaktadır. Yapılan link satışları sonucu bir süreliğine de olsa üst sıralara siteniz çıkabilmektedir. Fakat Google’un akıllı örümcekleri bunu anladıkları taktirde ki bu süre çok uzun olmuyor ana kelimelerinizde sayfalarca düşmenize sebep olur.

-Sayfa ve Yazı Başlıkları

Zaman içerisinde sitenizin sayfaları ve yazıları artar. Yazacağınız her içerikte dikkat etmeniz gereken konu başlık ve açıklama kısımlarını iyi seçmek olmalıdır.

-Sitenin Barındırıldığı Sunucu

Site hızının arama motoru optimizasyonu için ne kadar önemli bir kriter olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Kullandığınız sunucunun ne kadar hızlı olduğunu mutlaka bilmeniz gerekir. Kullanacağınız sunucu da maliyet geri planda olmalıdır.

-Seo Analizi

Siteniz için 100 üzerinden bir puanlama sistemi olan seo analizini mutlaka yapmalısınız. Arama motorlarının istekleri doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucu sitenize bir puan verilmektedir. Seo analiz puanın yüksek olması aramalarda çıkma hacminizi arttırmanın yanı sıra sitenize gelecek olan kullanıcı sayısını da arttırmaktadır.

Eğer siz de e- ticaret sitenizin sektörel seo için uyumlu olmasını istiyorsanız, bahsettiğimiz bu çalışmaları seo web tasarımda mutlaka kullanmalısınız.