Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu, Google 1 Sayfada Çıkmak, Google İlk Sayfa

Diğer adı Seo çalışması olan Arama Motoru Optimizasyonu İngilizceden dilimize gelmiştir. İngilizce’de Search Engine Optimization olarak bilinen bu çalışmalar google ilk sayfa içerisinde çıkmak için yapılır. Arama motorlarının web sitelerini daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemeler olan seo çalışmaları sayesinde google 1 sayfada çıkmak mümkün olmaktadır. Arama sonuçlarını listelerken arama motorları, algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Web geliştiricileri bu nedenle yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumunda kalmaktadırlar. Arama motoru Optimizasyonu internetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bazı prensip örgüsü içerisinde Arama motorları ele alındığında, her her sistemde olduğu gibi suistimal edilmeye müsait açıkları olduğunu görmek mümkündür. Fakat her geçen gün sistem mühendisleri tarafından güncellenen yazılımlar sayesinde sistemi kandırmaya yönelik her türlü kural ihlalleri kısa sürelerde tespit edilmekte ve bu yöntemlere başvuranlar cezalandırılmaktadır. Bundan dolayı arama motoru optimizasyonunda etik kurallar gözetilmezse ayların belki de yılların uğraşılarının bir anda boşa gitmesi kaçınılmaz olacaktır.

Seo çalışmaları yeni çağın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Titiz ve dikkatli bir çalışma ve etik kurallar gözetilerek yapılan çalışmalar sizin google ilk sayfa içerisinde yer almanızı sağlayacak ve sizi hem hâlihazırdaki müşterilerinizle hem de potansiyel müşterilerle buluşturacaktır. Google 1 sayfada çıkmak için SEO çalışması kurallara uygun olarak yapılmalıdır. Bu şekilde kaliteli olarak yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmaları yalnız müşterileriniz tarafından takdir edilmekle kalmayacak itibarınızın da yapı taşlarından biri olacaktır.

Google sıralamasında ilk sıralarda yer almak tabii ki ziyaretçi sayınızın artmasında temel öncelik olmaktadır. Fakat iyi bir sıralama tek başına müşterilerin sizden ürün alması için onları ikna etmeye yeterli olmaz. Bundan dolayı web sitenizde arama motoru optimizasyonu yaparken, sayfanıza giren ziyaretçiye doğru ve doygun bilgiler vermeniz gerekir. Siteniz sayfanıza gelen müşterilerinizi satın almaya ikna edecek özelliklerde olmalıdır.

Arama motorları web sitelerini çeşitli botlar yardımı ile sıralamaktadır. Yani örnek olarak google’yi verecek olursak Google bot ismi verilen Goole’nin yazılımları düzenli olarak içerikleri tararlar. Burada önemli olan Google’nin baktığı yerler daha önceden zaten Google’ye kayıtlı olan sitelerdir. Bunun dışında yeni kaydedilmiş web siteleri, daha önceden kaydedilmiş linkleri takip ederek yeni linkleri yeni sayfaları oluşturmak mümkündür. Çok kalabalık bir arama motoru olan Google ilk sayfa içerisinde yer almak bir hayli zordur. Çünkü Google bu konuda ince eleyip sık dokumaktadır. Google sistemindeki sayfaları tarar ve indeksler, daha sonra bu içerikleri çok açıklamadığı çeşitli algoritmalarla derecelendirirler. Google’nin bu algoritmalarına uygun web siteleri hazırlamak Google 1 sayfada çıkmak için önemli bir adımdır.

Web sitesi trafiklerinin büyük bir yüzdesi arama motoru üzerinden gelmektedir. Hatta insanlar el alışkanlığı ile sitenin adresini bilse bile bunu yazmayıp, sitenin adını arama motoruna yazmaktadır. Yani internet üzerindeki trafiğin çok büyük bir yüzdesi arama motorları tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu siteler için önemlidir. Özellikle internet üzerinde gelir modeli olan sitelerde olsun, internet üzerinde reklam modeli olan sitelerde olsun google ilk sayfa içerisinde çıkmak büyük önem taşır. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu yapılır. Arama motorlarının sizi üst sıralara çıkarmasını sağlamaya çalışırsınız. İçeriğinizi ön plana çıkartarak Google 1 sayfada çıkmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Bu size doğrudan bir başarı sağlayacak ve sizi rakiplerinize karşı bir adım öne geçirecektir.